У Ћуприји одржани 42. Матићеви дани

У оквиру културно-уметничког програма "Матићеви дани", учествовали су добитници награда за најлепшу песму на задати стих из Матићеве песме за 2023. годину,  затим је библиотека промовисала изложбу "125 година од рођења Душана Матића кроз слике и дела", која је била постављена на Тргу испред бившег дома ЈНА. На свечаности је директорка Библиотеке Љиљана Ђорђевић уручила награде за најлепше песме послате на Конкурс "Лети све лети", учесницима квиза "Шта знаш о Матићу", као и за уметничко дело "Матићу у част". Свечано отварање је, стиховима познатих песника и музичким нумерама, затворио глумац Иван Босиљчић, музичком представом под називом "Наше вече". Наредног дана одржало се традиционално песничко дружење "Теку реке". Ни ове године није изостало дружење песника са ученицима основних и средњих школа, које је у сали Музичке школе дочекала Данијела Квас, професорка српског језика и књижевности и песникиња. У галерији музеја "Хореум Марги Равно", отворена је изложба радова "Матићу у част".

Округли сто, заказан за саму завршницу манифестације, 13. септембра, окупио је еминентне књижевне критичаре, писце, професоре књижевности и издаваче који су на округлом столу говорили о животу и стваралаштву Душана Матића. Круна манифестације је додела књижевне награде "Матићев шал", најуспешнијем младом писцу за прву књигу. Добитник књижевне награде "Матићев шал" за 2023. годину је Амар Личина - песник из Новог Пазара, за збирку песама "Мера ствари". Награду је уручила Љиљана Ђорђевић, директорка Народне библиотеке "Душан Матић" у Ћуприји.

radionica-moj-omiljeni-knjizevni-junak-i-ja